Přílohy cites

Kategorie dle Úmluvy CITES

Podle stupně ohrožení jsou exempláře rozděleny do tří kategorií:

CITES I

Zahrnuje na 500 druhů živočichů a 300 druhů rostlin, které jsou bezprostředně ohrožené vyhubením. Mezinárodní obchod s těmito druhy je zakázán a je povolován jen výjimečně (zoologické zahrady, vědecký výzkum…). Jedná se například o všechny lidoopy (gorila, orangutan, šimpanz), lemury, pandy a některé druhy medvědů, opic, velké kytovce a delfíny, o řadu druhů kočkovitých šelem (gepard, levhart, tygr aj.), oba druhy slonů, nosorožce, kabara pižmového, o řadu dravců, jeřábů, bažantů a papoušků, mořské želvy, určité druhy krokodýlů a ještěrů, velemloky, latimérie, o některé druhy kaktusů a orchidejí, některé palmy a vzácné exotické dřeviny (brazilské růžové dřevo aj.) a další druhy. Z fauny ČR sem patří orel královský, orel mořský, sokol stěhovavý a vydra říční.

CITES II

Zahrnuje na 4 000 druhů živočichů a 25 000 druhů rostlin, které by mohly být ohroženy, pokud by mezinárodní obchod s nimi nebyl regulován. Tato příloha obsahuje i  druhy snadno zaměnitelné za exempláře CITES I. Patří sem všechny *) opice, kytovci, vydry a kočkovité šelmy, hroši, pekari, luskouni, řada druhů antilop, nandu pampový, plameňáci, všechny *) druhy dravců, sov, papoušků (s výjimkou andulky, korely a alexandra malého) a kolibříků, loskuták, rýžovník aj. ptáci, různé druhy želv, všichni *) krokodýli, leguáni, varani a hroznýšovití hadi, některé druhy exotických žab a ryb, motýlů, sklípkanů, měkkýšů, mořských korálů, všechny druhy *) orchidejí a kaktusů, některé agáve, aloe, sukulentní pryšce, tilandsie a masožravé rostliny, ženšen, některé dřeviny a další druhy. Z fauny a flóry ČR jsou do této kategorie kromě všech dravých ptáků (33 druhů zastiženo v ČR) a sov (12 druhů) zahrnuti vlk, medvěd, rys, kočka divoká, čáp černý, drop velký, pijavka lékařská, jasoň červenooký, celá čeleď vstavačovitých, sněženka podsněžník a brambořík nachový.

*) kromě druhů zahrnutých v kategorii I.

CITES III

Zahrnuje 220 druhů živočichů a 8 taxonů rostlin. Jedná se o druhy, které jsou ohroženy mezinárodním obchodem pouze v určitých zemích a jsou chráněny na návrh těchto zemí. Příkladem může být mrož lední – Kanada,  či hyenka hřivnatá – Botswana aj.

Kategorie v EU

Evropská Unie aplikuje přísnější ochranu pro CITES druhy, ale i pro další ohrožené druhy vyskytující se na území EU či druhy, které by mohly ohrozit ekologickou stabilitu a u kterých chce zabránit jejich dovozu na své území.  Členské země EU proto mají vlastní seznamy CITES druhů (viz. nařízení Komise (EU) č. 709/2010), kde jsou druhy rozděleny do kategori A,B,C a D.

A – druhy CITES I + některé druhy CITES II
B – druhy CITES II + některé CITES III + druhy ohrožující ekologickou stabilitu
C – druhy CITES III
D – neCITES druhy, u nichž EU monitoruje dovoz na své území

Od 1.5.2004 je ČR členskou zemí EU, proto jsou nyní v ČR závazné seznamy kategorií A-D, resp. nařízení Komise (EU) č. 709/2010.

Pro informaci: přílohy CITES I, II a III z 15. zasedání v Qataru jsou zde v češtině nebo v angličtině (platné od 24.6.2010).

Aktuální stav příloh CITES najdete na http://www.cites.org (text pouze v angličtině).

Český text Úmluvy je ve sdělení Federálního ministerstva zahraničních věcí č. 572/1992 Sb., o sjednání Úmluvy o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin a dále v Úředním věstníku Evropské unie L 384, 31/12/1982 str. 0007 – 0054 (Text příloh I, II a III je k poslednímu datu 31.12.1982).

2 komentáře u Přílohy cites

 • Dobrý den,
  obracím se na Vás, zda je možno určit druh papouška – viz fota a jak případně postupovat při jeho dovozu z USA. Dcera, která tam nyní studuje, ho dostala darem – nemá žádný doklad o jeho původu – původně doletěl na zahradu do rodiny ke známým, kde bydlí – stát Texas, USA.

  Předem Vám děkuji za ochotu

  Blanka Kvisová
  tel. 724 715 472
  (do práce 956 716 116)

  PS: odpověď zašlete na e-mail:

  BKvisova@seznam.cz

  Přílohy- Stáhnout všechny přílohy najednou

  Video call snapshot 2.png (304 kB)Stáhnout

  Video call snapshot 3.png (318 kB)Stáhnout

  Video call snapshot 4.png (362 kB)Stáhnout

  Video call snapshot 14.png (29 kB)Stáhnout

  Video call snapshot 15.png (31 kB)Stáhnout

 • Dobrý den,
  žádám o smazání příspěvku ze dne 7.1.2013 – jsou zvěřejněna telef. čísla i e-mail.

  Děkuji Kvisová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Rub1 126b 218b 35b 62b 185 22 306 456 52 lori15 OLYMPUS DIGITAL CAMERA
„Kdyby se mužům dostávalo manželek, jakých si zasluhují, měli by zatraceně těžký život.“ Oscar Wilde